Motokuryelerden fırtına çağrısı: Lütfen sipariş vermeyin

Arşiv Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
49,409
Tepki
0
Puan
36
İstanbul’da kuvvetli lodos gün içinde etkisini sürdürdü. Megakentin birçok yerinde ağaçlar devrildi, çatılar uçtu iş yerleri ve binalar zarar gördü.

Olumsuz hava koşullarından en çok etkilenenler arasında motokuryeler yer aldı. Sosyal medyaya gün içinde birçok video düşerken, "Bu havada zorunlu olmadıkça sipariş vermeyelim" şeklinde çağrılar yapıldı.

Meteoroloji'nin uyarıları sonrası İstanbul'da sabah saatlerinden bu yana etkisini gösteren şiddetli lodos hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yurtta birçok noktada ağaçlar araçların üzerine devrildi.

İstanbul Avrupa yakasında bulunan birçok ilçede şiddetli rüzgar nedeniyle çatı uçmaları yaşandı. Çatı uçmaları nedeniyle şu ana kadar 2 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Yurdu kaplayan zor hava şartları en çok da motokuryeleri vurdu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, kırmızı ışıkta bir kuryenin üzerine çatıdan kopan bir parçanın düştüğü görüldü.

Metrobüs şoförleri kuryelere siper oldu​


Bir yurttaşın kaydettiği görüntülerde ise köprüde seyir halinde olan motokuryeler devrilmesin diye siper olan metrobüsler kameraya yansıdı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şiddetli lodos nedeniyle köprü üzerinde ilerlemekte zorlanan 4 motosiklet sürücüsüne 2 İETT otobüsü siper oldu. Köprü üzerinden geçişte zorlanan motosiklet sürücüleri şiddetli yağmur ve rüzgardan etkilenmeden karşı yakaya geçebildi. O anlar kameralara yansıdı.

Sosyal medyada yayılan bu görüntülerde kimi yurttaşlar sürücüleri takdir ederken, kimi yurttaşlar da acil durumlar harici sipariş verilmemesi konusunda uyarıcı mesajlar paylaştı.

Zorunlu olmadıkça sipariş vermeyin​


Yurdun dört bir yanından görüntüler gelmeye devam ederken; bir motokuryenin çektiği video sosyal medyada gündem oldu.

Kötü hava koşullarında sipariş götürmek üzere yolda olan kurye, videoda yurttaşlara şunları söyledi:

"Dışarıda yoğun bir fırtına var, yağış şiddetini artırmış. Halkımız da sanki özellikle fırtınada daha çok sipariş veriyor, motosiklet kazası daha çok olsun diye aşırı yüklenmeye başlıyor. Lütfen, halkımızdan rica ediyorum. Kıtlıktan çıkmış gibi, hani ertesi gün yokluk, kıtlık olacakmış gibi sipariş vermeyin. Bizlerin de insan olduğunu, bizlerin de ailelerinin olduğunu unutmayın. Bizler de motokuryeyiz fakat ölmek istemiyoruz"

TEHİS: Paket servisi durdurun​


Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası'ndan yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

"Bugün halkımızdan acil durumlar dışında paket servis için sipariş vermemelerini rica ediyoruz. Verdiğiniz her sipariş motokuryelerin hayatını riske atıyor. Lodos ve fırtınadan dolayı olası her kazanın önüne geçelim. Şu anda fırtına ve lodos görülen bölgelerde paket servis hizmeti ve siparişler derhal durdurulmalıdır!

Motokurye kardeşlerimiz;

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 13'e göre; ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan işçiler çalışmaktan kaçınabilir. İşyerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek güvenli bir yere gidebilirsiniz. Bu hareketlerinizden dolayı haklarınız kısıtlanamaz."

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde bir motor kuryenin kuvvetli lodos nedeniyle üzerine çatı parçaları da düştüğü görüldü.

Getir'in motokurye hizmetini durdu​


Getir, yaşanan hava muhalefeti sebebiyle motokurye hizmetinin durduğunu sosyal medya hesabından açıkladı.

Getir'in konuya ilişkin paylaşımı şöyle:

Screenshot%202021-11-29%20at%2021-55-19%20getir%20Twitter'da.png


İstanbul Valiliği motokuryelerin trafiğe çıkmasını yasakladı​


İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre kent genelinde yaşanan lodos fırtınası nedeniyle motokuryelerin, motosiklet ve elektrikli scooter araçların trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek. Yasak bugün saat 23.00'den yarın saat 18.00'e kadar devam edecek. Valiliğin konuya ilişkin duyurusu şöyle:

İstanbul’da hayatı olumsuz yönde etkileyen lodos fırtınası nedeniyle; motosiklet kazalarının önlenmesi, trafik seyir ve can güvenliğinin korunması açısından Valiliğimizce alınan karar uyarınca;

Bugün saat 23.00’den yarın saat 18.00’e kadar; başta motokuryelik hizmeti yapan araçlar olmak üzere, motosiklet ve elektrikli scooter araçlarının trafiğe çıkmalarına müsaade edilmeyecektir.

Bu karar; özellikle yaz kış demeden büyük bir özveriyle çalışarak, hayatımızı kolaylaştıran motokuryelerimizin can ve mal güvenliklerini korumak amacıyla alınmıştır.

Bu araçları kullanan hemşehrilerimizin alınan karara hassasiyetle uymaları büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 29.11.2021- Saat:21.30

Yemeksepeti'de motokurye hizmetini durdurdu​


Getir'in motokurye hizmetini durdurmasının ardından Yemeksepeti de motokurye hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.Yemeksepeti'nden yapılan açıklama şöyle:

338423_680x680.jpg
 
Üst