Kılıçdaroğlu: Bay Kemal asla kazanımlarınızı kaybetmenize müsaade vermez

Arşiv Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
725,494
Tepki
0
Puan
36
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile kadınlara seslendi. Cumhur İttifakı’na katılan partilerin mutabakat metinlerinde yer alan 6284 sayılı yasa üzerinden kadınlara ”kazanımlarınız üç beş oy uğruna masaya getirildi” diyen Kılıçdaroğlu, kadınların ”kaygılı” olduklarını dile getirerek, ”Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, ”Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize müsaade vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan video paylaşımlarıyla seçmene seslenmeye devam ediyor. Bugün yaptığı bir paylaşımla ”kadınlara” hitap edeceğini duyuran Kılıçdaroğlu, ”Kadınlar omuz omuza durduklarında aradan kimse geçemez” başlığı ile Twitter hesabından video yükledi.

İktidara geldikleri ilk 6 ay içinde kadınlar için sunduğu önerileri de sıralayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

”Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar”​


”Bu aralar, gittiğimiz her yerde, kadınlar sessizce yanıma geliyor. Seçim ile ilişkin sorular soruyorlar. Çok ama çok kaygılılar. Başörtülüsü, başı açığı, bekarı, evlisi, annesi... İnanın hiç fark etmiyor. Hepsinin kaygısı aynı. Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar. Haklarının bir seçim havucu olarak radikal unsurlara sunulması onları dehşete düşürmüş durumda. Kadınların sırtında zaten devasa bir yük var. Çocuğa, yaşlıya, hastaya, evin işine; her şeye yetmeye çalışıyorlar. Ve çoğu ev kadınının hiçbir güvencesi yok bu ülkede.

”Türkiye sizleri çok yordu, bunu biliyorum”​


Bu yük yeterince ağır değilmiş gibi bir de şimdi en temel haklarının alınması tehdidiyle karşı karşıyalar. Çok ama çok büyük talihsizlik. Onlar için değil, tüm Türkiye için bu çok büyük bir talihsizlik. Bu gece kadınlara seslenmek istiyorum: Türkiye sizleri çok yordu, bunu biliyorum. Özellikle genç muhafazakar kadınlara, Bay Kemal gelirse, kazanımlarınızı kaybedeceksiniz, propagandasını yaptılar. Aylarca yaptılar, günlerce yaptılar. Sürekli yalan söylediler, iftira attılar, karalamalar yaptılar.

”Üç beş oy için yarı yolda bıraktılar”​


Bunu yapanlar sonra pazarlık masalarına oturdular, sonra sizler bir çırpıda üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Mübalağa etmiyorum, üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Aslında bu yaptıklarının bir adı var ama söylemeye dilim varmıyor. Altını özellikle çizmek isterim: Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize müsaade vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz.

”Bir çırpıda genç kızlarımıza ihanet ettiler”​


Ben o masaya oturup sonra evime dönüp eşimin ve kızlarımın yüzüne bakamazdım. Bakın, hangi konuda bana iftira attılarsa, beni karaladılarsa hep o suçları kendileri işlediler. Genç muhafazakar kadının kazanımlarını masaya kendileri yatırdılar. Bir çırpıda genç kızlarımıza ihanet ettiler. Bu vesile ile Bay Kemal’in iktidardaki ilk 6 ay için kadınlara neyi önerdiğimi hatırlatmak isterim:

Kılıçdaroğlu’ndan kadın hakları için 10 öneri​


Bay Kemal, bir; aile destekleri üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor. İki, kreşlerin sayısını artırmayı öneriyor; üç, istihdama kadının katılımını sağlayacak teşvikler öneriyor. Kamu dahil, hiçbir istihdam alanında hak kaybı olmayacağının garantisini veriyor. Dört; kadın girişimcinin önünü açmayı öneriyor. Beş; halka açık şirketlerde kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit biçimde temsil edilmeleri için alt sınır öneriyor. Altı; boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonu oluşturmayı öneriyor. Yedi; doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş kadınların dönüşü için şirketlere, teşvikler vermeyi öneriyor. Sekiz; yönetim kademelerinde kadın oranı yüksek olan şirketlere vergi kolaylığı öneriyor. Dokuz; kadına yönelik şiddetle mücadelede, gerekli tüm mekanizmaları ve bütünlükçü politikaları hayata geçirmeyi öneriyor. On; kadın sağlığında büyük reformlar öneriyor.

”Bay Kemal, baharların en güzelini vaat ediyor”​


Bay Kemal aslında, baharların en güzelini vaat ediyor. Kadınlar için de bahar gelecek diyor. Çünkü Bay Kemal, kadınlar güçlendikçe, Türkiye’nin de güçleneceğini biliyor ve buna inanıyor”Kaynak: T24
Kaynak :
 
Üst