Gaming Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arşiv Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
675,069
Tepki
0
Puan
36
Gaming Klavye


Oyuncu klavyesi sadece herhangi bir klavye değildir. Kurulumunuzu tamamlamak için ekstra hızlı tepki süreleri, multimedya tuşları ve en güzel RGB aydınlatmasını sunar. Bu nedenle en iyi oyun klavyesi her oyuncu için vazgeçilmezdir. Bir oyun klavyesi ararken pek çok olasılık ile karşılaşırsınız. Ayrıca bir iş klavyesinde karşılaşmadığınız özellikler arasından seçim yapmanız gerekir. Bu nedenle en başından alarak “Gaming klavye nedir? Normal klavyeden farkı nedir? Mekanik oyuncu klavyesi ne işe yarar?” gibi konular hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Oyun klavye, adından da anlaşılacağı gibi oyunculara özel ve deneyimi geliştirmek için hazırlanan klavyedir. Bu klavyeler, oyun oynamayı kolaylaştırmak için ekstra işlevlere sahiptir ve ayrıca göz alıcı görünürler. Gamer klavye modellerini standart bir klavyeden ayıran en önemli fark, klavyelerin tasarımındadır. En iyi gaming klavye modelleri genellikle multimedya tuşları, programlanabilir tuşlar ve daha iyi ergonomi gibi ek işlevlere sahiptir. Bazı klavye gaming modellerinde RGB aydınlatma vardır, ancak herhangi bir aydınlatmayı standart klavyelerde neredeyse hiç göremezsiniz.Ayrıca bkz:En iyi gamer klavye modelini seçerken türleri hakkında da fikir sahibi olmanız gerekir. Bu sayede sizin için en iyisini daha rahat seçebilirsiniz. Kablosuz ya da kablolu oyuncu klavyesi modelleri genel olarak 3 gruba ayrılır. Bunlar mekanik, yarı mekanik ve membrandır. Mekanik oyuncu klavyesi yüksek hassasiyeti nedeniyle oyuncular arasında son derece popülerdir ve genellikle bir oyun kurulumunun temel parçasıdır. Bunun nedeni, her tuşun ayrı bir anahtarı olmasıdır. Bu mekanizma nedeniyle, mekanik anahtarlar membran varyantından daha seslidir.

Membran oyun klavyeleri, oyuncular arasında daha az yaygındır ve çoğunlukla günlük bilgisayar görevleri için kullanılır. Bu klavyeler, iletken bir plastik katman aracılığıyla tuş vuruşlarını algılar. Yarı mekanik klavyelerin ise hem mekanizması hem de katmanı vardır ve her iki grubun da en iyisidir. Ayrıca mekanik klavyeye ekonomik bir alternatiftirler.

Gaming-Klavye-Tavsiyeleri

En İyi Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir oyuncu olarak, hareketlerinizi daha hızlı gerçekleştirdiğiniz iyi bir klavye kullanmak önemlidir. FPS, MPG, RPG, MMORPG gibi oyun türlerinde farklı oyuncu klavyeleri gerekebilir. Ancak neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz en önemlisidir. Bu sayede oyun deneyiminizi geliştirebileceğiniz, son derece hızlı, ergonomik tutuşa sahip ve renkli hoş bir klavyeye sahip olabilirsiniz. En iyi oyuncu klavyesi seçerken, size yardımcı olacak şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Tür Seçimi Yapın


Oyun klavyesi alırken en önemli seçeneklerden biri iç mekaniğidir. Dahili mekanik, tuşların nasıl hissettiğini ve tepki verdiğini belirler ve bu da oyununuzu etkiler. Membran tuşları size çok az geri bildirim verir ve bir tuş vuruşunu kaydetmek için uzunca basmanız gerekir. Ciddi oyuncular için istenmeyen bir durumdur, çünkü bu reflekslerinizi karşılamayabilir.

Yarı mekanik klavyeler yükselişte olup membran ve mekanik klavyeler arasında uygun maliyetli bir orta yol sunar. Membran kubbe üzerindeki mekanik anahtar sayesinde, tuşa bastığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz ve fazla uzun basmanız gerekmez.

Ciddi oyuncular açısından en iyi mekanik oyuncu klavyesinin hassasiyeti, tıklaması ve işlevselliği çevrim içi oyun için vazgeçilmezdir. Tuş vuruşları daha az güç gerektirir ve daha hızlı tepki verir, bu da normal klavyeye sahip bir rakipten daha hızlı ateş etmenizi, sersemletmenizi veya kaçmanızı sağlar.

Gaming-Klavye-Tavsiyeleri

Kablolu-Kablosuz Oyuncu Klavyesi Seçin


Kablosuz oyun klavyelerini düşündüğünüzde, aklınıza sıkıcı ofis klavyeleri gelebilir, ancak oyun klavyesi üreticileri sayesinde artık böyle değildir. Oyun klavyeleri de yavaş yavaş kablosuza geçiş yapan çevre birimlerinden biridir. Ayrıca mekanik olarak da tasarlanır ve oldukça ekonomiktir. Birkaç haftada bir, hatta ayda bir şarj etmeniz yeterlidir. Bu nedenle kablosuz oyun klavyeleri, kabloların olmadığı şık, minimalist bir savaş istasyonu için mükemmel bir seçenektir.

Tuşlar ve İşlevlere Dikkat Edin


Oyun klavyeleri tuş ve düğmelerle doludur, ancak sonunda neyin değerli olduğuna siz karar verirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli fonksiyonlar aydınlatma ve ekstra butonlardır. Klavye aydınlatması bir oyun klavyesi için mükemmel bir özelliktir. Oyun atmosferini geliştirir ve karanlıkta oyun oynamanıza izin verir. Oyun klavyeleri, ek düğme ve işlevleri nedeniyle genellikle öne çıkar. Bu düğmelere ek işlevler ekleyebilir veya makrolar aracılığıyla art arda birkaç işlem gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Oyuncu Klavyesi Fiyatları


En iyi mekanik klavye markaları, oyuncu klavyeleri konusunda pek çok seçenek sunar ve her birinin kendine has özelliği vardır. Klavye yelpazesinin geniş olması ise oyun türüne ve ihtiyaçlarınıza uygun bir klavye seçimi yapmanıza izin verir. Ayrıca en önemlisi ise pek çok seçenekle beraber geniş bir fiyat aralığının sunulmasıdır. Bu sayede hem bütçenize hem de gereksinimlerinize uygun bir gamer klavye seçebilirsiniz.
Kaynak :
 
Üst