DDK’nın KPSS ön raporu: ‘3 soru birebir aynı, 10 soru benzer’

Arşiv Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
441,072
Tepki
0
Puan
36
ddknin-kpss-on-raporu-3-soru-birebir-ayni-10-soru-benzer-70037.jpg


KPSS sorularının sızdırıldığı ve sınavda şaibe olduğu iddiası üstüne başlatılan soruşturmanın ön raporu DDK tarafından hazırlandı. Uzmanlar tarafından hazırlanan ön raporda 3 problemin birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu belirlendi. Soruşturma çerçevesinde soruları hazırlayan ÖSYM çalışanlarının ise ifadesine başvuruldu.
3 problemin da yanıt şıklarının örtüştüğü gün yüzüne çıktı.

Sınav öncesi sızdırıldığı ileri sürülen 20 soru uzman ekiplerce incelenirken, hazırlanan ön raporda 13 şüpheli problemin olduğu tespit edildi. Uzmanlarca yapılan araştırmada 3 problemin birebir aynı olduğu belirlenirken, bu soruların yanıt şıklarının örtüştüğü de gün yüzüne çıktı. 10 problemin ise benzerlik gösterdiği tespit edildi. İncelemelerin ise halen devam ettiği bildirildi.

Yediiklim Yayınevi'nin soru uzmanlarının telefon aramaları mercek altında

Soruların sızdırıldığı ileri sürülen Yediiklim Yayınevi ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırıldı. ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Başvuru ve Suçüstü Savcılığı'nca yürütüldüğü öğrenildi.
Kaynak :
 
Üst